Ostatnie 3 Kolejki. Analiza

• autor: bolo19, 2016-01-19 16:03

Powiatowa Liga Futsalu 2015/16 powoli wchodzi w decydującą fazę rozgrywek. Najbliżej zakończenie fazy zasadniczej jest 1liga w której to w tym roku debiutujemy i raczej uda się utrzymać bez konieczności gry w barażach, ewentualne play-off raczej nam nie grożą. Oczywiście istnieją  w naszym wypadku matematyczne szanse nawet na top4, ale tak realnie oceniając pewnie to tylko i wyłącznie matematyczne szanse. W poniższym tekście zestawienie ostatnich 3 kolejek zespołów walczących o top4 a także drużyn bijących się o utrzymanie w 1lidze PLFu.

Zespoły walczące o play-off

Rolmet, Polonia Sędziszowice, Marsylia, Pływalnia KOS, Rafis, Wisła, Przemyków Tank Chem(hura optymistyczny wariant)

W powyższym zestawieniu mecz bez wyraźnego faworyta uwzględniłem jako remis, w praktyce meczowej tych remisów raczej nie będzie, bo jak wiadomo na futsalu remisy nie są zbyt częstym wynikiem.

W zasadzie pewniakami do gry w top 4 wydaje się dwie drużyny czyli Polonia i Rolmet. Obie ekipy dysponują prawdopodobnie najmocniejsza i najszerszą kadrą. Wydaje się ze nawet kataklizm nie jest w stanie wyrzuci tych ekip poza czołową 4. Tak naprawdę walka będzie dotyczyła miejsca 3 i 4. Na dzień dzisiejszy w najlepszej sytuacji jest Pływalnia KOS, dla której bardzo istotnym meczem może być spotkanie w ostatniej kolejce z Wisła Opatowiec. Z kolei w przypadku Marsylii bardzo istotnymi spotkaniami będzie mecz derbowy z Polonią Sędziszowice, ale tak naprawdę w przypadku tej ekipy o awansie może zdecydować bezpośredni pojedynek z Rafisem. Ewentualna porażka w tym meczu może naprawdę mocno pokrzyżować ambicje prezesa Marsylii. Warto zaznaczyc, iż w przypadku Marsylii duże znaczenie mogą mieć zabrane punkty z meczu Sielcem. W praktyce gdyby nie walkower w meczu Marsylii z Sielcem to sytuacja w tabeli była by jasna gdyż 4 drużyny miały by po 19pkt i w miarę bezpieczną przewagę na 5 zespołem. Wisła Opatowiec aby być pewna top4 musi wygrać wszystkie 3 mecze, w optymistycznym układzie nawet porażka w Rolmetem może dawać jeszcze jakieś szanse ale będą to raczej szanse matematyczne. Decydującym meczem w przypadku Wisły może okazać się porażka z Przemykowem. Rafis na dzień dzisiejszy jest w najgorszej sytuacji w kontekście awansu do top 4 ale w tym wypadku ewentualne 3pkt z Marsylią mogą mieć duże znaczenie w kontekście tej ekipy. Ostatnią drużyną mającą teoretyczne szanse na top 4 jest nasza drużyna, Tank Chem Przemyków. Ale tak naprawdę są to szanse matematyczne bo nawet 21pkt może nie dać awansu do top4 a my przy matematycznie maksymalnej zdobyczy punkowej możemy zdobyć właśnie 21pkt.

Mecze decydujące o awansie do top 4

9 kolejka : Polonia – Marsylia, Rolmet – Pływalnia

10 kolejka : Marsylia - Rafis, Rolmet – Wisła

11 kolejka : Pływalnia – Wisła

Zespoły walczące o utrzymanie

Daremny trud, Szybcy i Wściekli, Witowianka, Sielec

W kwestii spadku to raczej kwestia jest jasna. Miano „czerwonej latarni” bądź typowego „chłopca do bicia” w tym sezonie 1 ligi PLFu piastuje zespół Daremnego trudu. Wydaje się ze w barażu o utrzymanie będą się bili zespoły Witowianki i Szybkich. Raczej kwestią jednego meczu jest gdy Sielec zapewnie sobie pewne utrzymanie.

Zespół mający raczej spokojną głowę gdyż nie dotyczy go ani spadek, ani awans ?

Best Bruk(9) – Przemyków , Pływalnia, Polonia (9 + 0 + 0 + 0 = 9)

W zasadzie to nasza drużyna powinna być ujęta w tej kategorii ale… Tak naprawdę Best Brukowi tylko pechowy zbieg okoliczności i niekorzystnych wyników w ostatnich 3 kolejkach może spowodować iż zespół ten może wylądować w barażu o utrzymanie w 1 Lidze. Aczkolwiek jest to w miarę realny scenariusz bo dwie wygrane ekipy Szybkich nie będą wielkim zaskoczenie. Obstawiam jednak ze zespół ten powinien się jednak utrzymać bez większych problemów.

PS. Terminarze 3 ostatnich meczów zostały udostępnione jako zdjęcia gdyż futbolowo.pl usuwa wordowskie podświetlenia. Najlepiej odczytywać w formie wersji klasycznej w przypadku telefonów.